طراحی سایت
در انتشار مطالب کمی دقت کنیم
Created by usf on 1396/09/15 06:15:14 ب.ظ

ما مردم ایران از قدیم به دورهمی های صمیمانه و گفتگو با یکدیگر بسیار علاقه مند بودیم. از جمله دورهمی های معروف ایرانی ها می توان به شب یلدا ، عید نوروز و ... اشاره کرد. در این ایام دوست داشتنی خانواده ها دور هم جمع می شوند و درباره موضوعات مختلف صحبت می کنند.   این دورهمی و گفتگو امروزه در شبکه های اجتماعی هم برپاست و  تقریبا همگی درگروه های مختلف خانوادگی ، دوستانه ، بچه های محل ، بچه های دانشگاه، همکاران و  .... عضو هستیم.


 

 می دانیم که یک فرد به سادگی می تواند به طور میانگین صد تا دویست نفر را تحت تاثیر قرار دهد . اگر کمی زرنگ تر هم باشد دایره افراد تحت تاثیر گسترده تر می شود.

  افراد سودجو از این دورهمی ها سواستفاده می کنند و اعضای گروه را نیروهای تحت فرمان خود برای انتشار مطالب دلخواهشان قرار می دهند.

آنها برای جلب توجه، مطالب کذب و تحریک کننده را منتشر می کنند. زیرا به خوبی می دانند که شنیدن شایعه همواره برای مردم جذاب است و علاوه بر خواندن، این شایعات را به اشتراک نیز خواهند گذاشت.

 با چندتا مثال و بیان تجربه صحت این مطلب به شما ثابت می شود.

یکی از دوستان بنده برای فروش محصولات خود کانال تلگرامی تشکیل داد و برای تحقق این امر لازم بود که افراد بسیاری در این کانال عضو شوند. در اقدام اول شایعات جذاب در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی، دولتی، استخدام، زلزله، درمان رایگان ،گم شدن بچه، شفا ،دوا، دعا و ... تولید و  این مطالب را در شبکه های اجتماعی منتشر کرد.

  چند دقیقه بیشتر از انتشار این شایعات نمی گذشت که افراد مختلف همان مطالب را برای من ارسال می کردند و این یعنی تقریبا بیش از نیمی از افراد این نوشته های دروغی را باور کرده و آن را برای دیگران ارسال می کردند.

یک تجربه دیگر اینکه سال گذشته من مدیریت کانال یک پزشک متخصص را برعهده گرفتم تا مطالب پزشکی صحیح و مفید در شبکه های اجتماعی منتشر کنیم. در ابتدا از چندین کانال و گروه پیام های حوزه سلامت و پزشکی را جمع آوری و برای تایید به دکتر ارائه کردم. اما جالب است بدانید بیش از 95 درصد این پیام ها که همه روزه در صفحات مجازی می بینید و می خوانید، از نظر پزشک متخصص فاقد توجیه پزشکی و بی اعتبار اعلام شد.

 یادمان باشد به راحتی  هر مطلبی را منتشر نکنیم. افراد سودجو از نیت خوب شما سوء استفاده می کنند تا به اهداف شوم خود برسند.

#یوسف_آقازاده

#کارشناس_فناوری_اطلاعات_و_فضای_مجازی

print
The comment feature is locked by administrator.
Sort by: